Czym w ogóle jest scrapbook? Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od ang. scrapbook, oznaczającego taki album. Historycznie scrapbooking był podobnie jak przekazywane ustnie historie sposobem przekazania tradycji i zwyczajów. Formą przekazu było tu nie słowo, a obraz. Po raz pierwszy znalazł zastosowanie, gdy powszechnie dostępny stał się druk, a w szczególności gazety. Pierwszymi znanymi scrapbookerami byli Mark Twain i Thomas Jefferson. Kiedy w powszechnym użytku znalazła się fotografia, zaczęto ją łączyć ze scrapbookingiem. Zaczęły powstawać pierwsze albumy z fotografiami ozdobione ścinkami z gazet oraz notatkami zawierającymi informacje, gdzie zdjęcie było zrobione czy kto na nim jest. Albumy zaczęły przybierać formę pamiętników. Zaczęły się także w nich pojawiać części prywatnej korespondencji[1].
Pomysł na scrapbook w Projekcie Londyn 2014 inspirowany był pamiętnikiem, jaki od 3 lat prowadzi Księciunio. Do tego pamiętnika wklejamy różne pamiątki (bilety, mapy, ulotki, itp.), uzupełniamy rysunkami i zdjęciami z miejsc, w których byliśmy i wydarzeń, w których uczestniczyliśmy. Opisujemy co widzieliśmy i co się podobało i też ozdabiamy.
This slideshow requires JavaScript.
Zdjęcia z pierwszego pamiętnika Księciunia
A ten pamiętnik powstał ponieważ Księciunio miał problemy z rysowaniem. Nie lubił robić rysunków tak po prostu, kolorowanki w ogóle nie wchodziły w grę. Przyszło mi na myśl, że może jak będziemy robić rysunki na temat, to polubi rysowanie. No i rzeczywiście – pomysł się sprawdził.
W trakcie przygotowywania – stwierdziłam, że Łobuz jest jednak za mała na scrapbook taki, jak ten dla starszaków i zapadła decyzja, że przygotuję dla niej coś lżejszego.
Scrapbook PL 2014 dla starszych dzieci ma 3 części:
- ogólną o Londynie, jego ciekawych miejscach, itp. – od niej zaczniemy wypełnianie,
- o bohaterach naszej wyprawy – ta część będzie wypełniana przez dzieci po przeczytaniu odpowiednich książek/obejrzeniu filmów,
- dziennik wyprawy – który będzie wypełniany w trakcie i tuż po wyprawie do Londynu.
Przy tworzeniu scrapbooka dla starszaków wykorzystałam także ciekawe propozycje ze strony activityvillage.co.uk
Scrapbook dla Łobuza – to głównie rysunki, malowanki, znajdź i zaznacz, też puzzle do sklejenia. Korzystałam z dostępnych na różnych stronach internetowych kolorowanek związanych z bohaterami naszej wyprawy. Z kolei rysunki dotyczące Londynu pochodzą z niezastąpionego w tym zakresie activityvillage.co.uk. Scrapbook Łobuza będzie także uzupełniony identyczną, jak w przypadku starszaków, częścią z dziennikiem wyprawy.
W części dotyczącej dziennika – na razie jest miejsce na 10 dni wyprawy, ale jak już będziemy dokładnie wiedzieć na jak długo jedziemy – będzie ich dokładnie tyle, ile trzeba.
Informacji do części ogólnej o Londynie – dzieci będą szukać m.in. w Internecie i w przewodnikach – w ten sposób będą nie tylko zdobywać wiedzę o Londynie, ale też obłaskawiać sieć i uczyć się wyłapywać informacje najbardziej dla nich potrzebne.
Oba – udostępniam Wam do zabaw z dziećmi, mam nadzieję, że mogą stać
również inspiracją dla Was do organizowania czasu dzieciom.
ScrapbookStarszaki Scrapbook Łobuz
Jak się Wam podobają? Co o nich myślicie?
Podziel się:
- Facebook
- Google
- Email
- LinkedIn
- Pinterest