Paszport dla dziecka – czyli nie taki diabeł straszny

Już tylko nieco ponad miesiąc został do naszego wyjazdu do Londynu. Znaczy najwyższy czas sprawdzić, czy wszyscy mamy potrzebne dokumenty :). No, nie wszyscy. Matce brakowało dowodu osobistego, a Łobuzowi – paszportu. Zatem – pora zrobić paszport dla dziecka.

paszport dla dziecka

Pewnie wszystkim Wam wizyta w urzędzie kojarzy się cokolwiek źle. Ja – mimo wykonywanego zawodu – też do urzędu idę w ostatecznej ostateczności, czego najlepszym przykładem jest fakt, że od początku roku poruszałam się bez dowodu osobistego – bo wygasła jego ważność. Ale ponieważ do 8 lipca coraz bliżej – dowód potrzebny jak nic :).

Co jest potrzebne, żeby złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Warto przygotować się do wizyty w urzędzie paszportowym, żeby nie latać potem tam i z powrotem. Zatem co jest potrzebne, aby uzyskać paszport dla dziecka?

  • Przede wszystkim wniosek o wydanie paszportu. Ale UWAGA! Wniosek nie może być pobrany ze strony www, tylko musi być oryginalny z urzędu. Pewnie dziwicie się dlaczego. My też się nad tym zastanawialiśmy. Odpowiedź jest prosta: otóż wniosek ten jest przy przyjęciu skanowany i skaner od razu odczytuje informacje w odpowiednich rubrykach, zapisując je w komputerze. W ten sposób – obsługa jest szybsza, gdyż osoba przyjmująca nasz wniosek nie musi wklepywać danych do komputera.
  • Po drugie, odpowiednie zdjęcie. I to nie każde pierwsze, lepsze legitymacyjne, tylko wykonane specjalnie do paszportu. Wystarczy jedna odbitka. Każdy zakład fotograficzny robiący fotografie paszportowe zna doskonale wytyczne MSW odnośnie właściwości zdjęć do paszportów.

Paszport dla dziecka

  • Po trzecie, stary paszport. Jeśli dziecko wcześniej miało paszport, który stracił ważność, należy przedstawić paszport do wglądu
  • Po czwarte, oboje rodzice z dowodami osobistymi. Choć istnieją wyjątki w przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej, braku zgodności stanowisk rodziców co do wydania paszportu, niemożności stawienia się jednego z rodziców, braku ustalonego ojcostwa i śmierci jednego z rodziców. O tych wszystkich wyjątkowych sytuacjach możecie przeczytać np. TU
  • Dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Dobra informacja jest taka, że opłaty można dokonywać przelewem. Jeśli jednak chcecie zapłacić w urzędzie – sprawdźcie najpierw, gdzie jest kasa, bo bez tego kwitka nie macie co podchodzić do okienka paszportowego.
  • U dzieci, które obejmuje obowiązek szkolny – legitymacja szkolna, jako dowód uprawniający do zniżkowej opłaty paszportowej.
  • I clue programu - dzieci, które ukończyły 5 rok życia muszą stawić się w urzędzie paszportowym razem z rodzicami.

Gdzie składamy wniosek o paszport dla dziecka?

I to jest najlepsze – od niedawna usługa wydania paszportu została „odmiejscowiona”, co oznacza, że wniosek o wydanie paszportu dla dziecka (ale nie tylko), można złożyć w dowolnym urzędzie paszportowym lub konsulacie. To bardzo ułatwia sprawę, bo możemy sobie wybrać ten urząd, który na przykład danego dnia jest dłużej czynny.

Paszport dla dziecka

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Za paszport dla dziecka do 13 roku życia zapłacimy 30 zł i będzie on ważny przez 5 lat. Nie będzie on też zawierał danych biometrycznych. Paszport dla dzieci starszych kosztuje już 70 zł i jest ważny przez 10 lat.

Paszport dla dziecka

Jak to wszystko długo trwa?

Czas oczekiwania na paszport to maksymalnie 30 dni. Jednak po złożeniu wniosku otrzymujemy pokwitowanie z numerem wniosku i na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych można sprawdzić status sprawy. I pamiętajcie – że odbiorem paszportu dla dziecka może się zająć już tylko jeden rodzic. Ale koniecznie musi posiadać pokwitowanie wystawione przy składaniu wniosku.

Nasze wrażenia

W naszym przypadku, wypełnienie wniosku, opłata za paszport i złożenie wszystkich dokumentów trwało łącznie 18 minut od wejścia do urzędu :). Więc uważam, że sprawę załatwiliśmy szybko. Pani obsługująca nas była bardzo sympatyczna i odpowiadało na dodatkowe pytanie mojego Misiolka ze stoickim spokojem. Uważam, że to właśnie powinien być standard obsługi w urzędzie.

2 myśli nt. „Paszport dla dziecka – czyli nie taki diabeł straszny

Dodaj komentarz