To nie jest kolejny film o smokach

Lubię filmy o smokach, księżniczkach i rycerzach. Lubię i już. Generalnie lubię wszystko, co fantastyczne, a w końcu smoki to bestie fantastyczne. Dlatego „zaciągnęłam” swoje dzieci do kina na drugą część filmu „Jak wytresować smoka”, choć według mnie to nie jest kolejny film o smokach.

Pamiętam, jak oglądałam z Księciuniem pierwszą część filmu o smokach i Wikingach – chwilę po wyjściu z kina dowiedzieliśmy się, że ogłoszono żałobę narodową po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Księciunio bardzo się wtedy bał smoków i chciał wyjść z sali, ale w końcu wylądowaliśmy na schodach – bo któraś ze scen filmu bardzo go zainteresowała. A poza tym okazało się, że smoki nie są takie straszne.

o smokachPotem – wiele razy oglądaliśmy film w domu – już z Łobuzem, która bardzo ten film polubiła. Tak więc – całą rodziną wybraliśmy się do kina, jak sądziliśmy – na film o smokach.

Ale moim zdaniem, choć w filmie są smoki i Wikingowie, jak w pierwszej części – to nie jest to kolejny film o smokach. To film o czymś więcej – o czymś dużo większym. O tym, jak piękna i ważna może być przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem (nawet jeśli jest to zwierzę fantastyczne). O tym, że czasem nie ważna jest siła fizyczna i tego typu walory – bo zwycięża się pomysłowością i wielkim sercem. I że to nie zwierzęta są złe – one działają instynktownie – tylko ludzie. Oraz, że ludzie stają się źli często ze strachu.

o smokach

W filmie widzimy już 20-letniego Czkawkę, który ma zostać wodzem Wikingów, choć wcale nie czuje takiego powołania, ani takiej siły. Wyspa Berg, na której mieszka – to wioska, w której na równych prawach mieszkają Wikingowie i smoki. Dzięki Czkawce każdy Wiking ma teraz swojego smoka, choć jeszcze nie tak dawno Wikingowie i smoki walczyli ze sobą. A Czkawka jest jedynym synem Wodza wyspy Berg. I zamiast zostawać kolejnym wodzem, chce eksplorować okolice wyspy i rozwijać możliwości współistnienia ze smokami.

 W obliczu zagrożenia wyspy Berg Czkawka zamiast szykować się do wojny i bitwy woli spróbować rozmów i negocjacji. Udaje się do przeciwnika. A w trakcie swojej podróży – spotyka niespodziewanego jeźdźca smoków. Szczerbatek w pewnym momencie zwróci się przeciw niemu i rzuci wyzwanie o przywództwo nad smokami. A Czkawka?

O, tego Wam już nie zdradzę. Jednak powiem, że moja Łobuz była pod wielkim wrażeniem filmu i jeszcze parę dni po jego oglądaniu przeżywała, jak to jest, że źli ludzie potrafią sprawić, by zwierzęta, czasem wbrew swojej woli, atakowały i stawały się złe.

Film momentami może być straszny dla maluchów – jednak Łobuz – lat prawie 5 – dzielnie siedziała cały czas na sali.

Na koniec, parę szczegółów technicznych: film produkcji Dreamworks Animation. Głosów głównym bohaterom użyczają Jay Baruchel, America Ferrera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse, TJ Miller i Kristen Wiig. W wersji polskiej: Grzegorz Drojewski, Julia Kamińska, Danuta Stenka. Film trwa 102 minuty. Jest dostępny w polskiej wersji językowej, w 2D i 3D.

Dodaj komentarz