Szczoteczki elektryczne – przełom w medycynie.

Szczoteczki elektryczne zyskują coraz większą popularność. Posiadają one wbudowany silniczek elektryczny, który wprowadza główkę w ruch obrotowo-oscylacyjny.
Pierwsza szczoteczka elektryczna powstała w latach 30. XX wieku w Szwajcarii. Masowa produkcja została uruchomiona jednak dopiero 30 lat później. W roku 1961 na rynek weszła szczoteczka marki General Electric wyposażona w bezprzewodową ładowarkę. Dopiero po ok. 20 latach powstał model z obrotową końcówką. Dziś w sklepach do kupienia jest ich kilkadziesiąt.
Kupując szczoteczkę elektryczną należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan zębów i dziąseł. Osoby, które mają problem z dziąsłami powinny sięgnąć po szczoteczkę w miękkim włosiem, te z tendencją do tworzenia się kamienia nazębnego wręcz odwrotnie. Chociaż oczywiście istotne są również inne parametry.

poiuy

Specyfikacja szczoteczek elektrycznych

Każdy model ma określony czas pracy akumulatora. Zwykle jest to od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin. Istotna jest także regularna wymiana końcówek szczoteczki – co 2-3 miesiące. Dobrze jest też dezynfekować główkę np. wrzątkiem.

Doskonałe rozwiązanie

Szczoteczki elektryczne są doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób o obniżonej sprawności ruchowej. Do ich używania nie jest bowiem potrzebna zbyt duża siła nacisku, tak jak w przypadku szczoteczek tradycyjnych. Czas szczotkowania przy ich pomocy jest znacznie krótszy, a działają dokładniej – czyszczą płytkę nazębną i masują jednocześnie dziąsła.
Jednak oczywiście szczoteczki elektryczne mają również swoje wady. Największą jest cena – są one kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy droższe niż modele klasyczne. Można kupić szczoteczkę tańszą, ale wówczas jej żywotność może być bardzo krótka (nawet kilkanaście minut). Dla wielu osób dużym minusem jest także konieczność regularnego ładownia takich szczoteczek (lub wymiany baterii).