Mary Poppins odkrywam na nowo – wraz z dziećmi. Co prawda, pamiętam, że czytałam, jak byłam młodsza, ale fabuły za bardzo nie pamiętałam.
Kim jest Mary Poppins? Otóż Mary zjawia się u Państwa Banks w momencie, kiedy czwórka ich dzieci zostaje bez niani, bo poprzednia opuściła ich z dnia na dzień. Mary Poppins jest NIANIĄ.
Przybycie Mary starsze dzieci Banksów, Janeczka i Michaś, obserwują przez okno i mają wrażenie, jakoby została przywiana do nich przez wiatr. Mary od razu zyskuje ich sympatię, choć sprawia wrażenie surowej opiekunki. Obiecuje dzieciom, że zostanie z nimi tak długo, jak wiatr się nie zmieni.
Mary ma swoją dywanikową torbę, która choć wydaje się pusta, zawiera różne rzeczy, które akurat są jej potrzebne. No i nieśmiertelną parasolkę z papuzią główką.
Dzięki Mary, dzieci Państwa Banks przeżywają niesamowite przygody. Na przykład, podczas spędzają podwieczorek u Alberta Perukki, wuja Mary – w siedząc pod sufitem. A dzieje się tak ponieważ w każde urodziny Pana Perukki, które wypadają w piątek napełnia się on gazem rozweselającym i unosi w powietrzu. Tym razem przytrafiło się to też jego gościom.
Odbywają podróż dookoła świata dzięki kompasowi Mary, odwiedzają cudowny sklep ze słodyczami Bajkosi i zoo w nocy, kiedy to zwierzęta wyprawiają dla Mary wspaniałą urodzinową ucztę.
Kiedy jednak przychodzi zachodni wiatr, Mary Poppins musi odejść. Opuszcza dzieci. Jednak zostawia kartkę z napisem „au revoir” co oznacza „do zobaczenia”, a nie „żegnajcie”. Dzieci więc wiedzą, że znów do nich powróci.
Akcja książki w dużej mierze odbywa się na ulicy Czereśniowej 17, w Londynie. W domu tym oprócz rodziny Banksów mieszka też Helenka, która jest służącą, kucharka Jakubowa oraz Maciuś, leniwy pomocnik, który zajmuje się głównie nicnierobieniem ;).
W pierwszej części książki – Mary Poppins – opiekunka zajmuje się 4 dzieci Państwa Banks: najstarszą Janeczką, Michasiem oraz bliźniętami: Basią i Jasiem. W drugiej części – Mary Poppins wraca – na świecie pojawia się jeszcze jedno Banksiontko – Amelka.
Powstało w sumie 8 książek o Mary Poppins, z czego 2 do tej pory nie zostały przetłumaczone na język polski. Autorką wszystkich części jest Pamela L. Travers, a książki zilustrowala Mary Shepard, prywatnie córka ilustratora Kubusia Puchatka. Pierwsze tłumaczenia Mary Poppins na język polski wykonała Irena Tuwim i w książkach tych zamiast Mary była Agnieszka.
Okładki różnych wersji książek o Mary Poppins
Autorka pochodziła z Australii, jednak w 1924 r. przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii by realizować się w dziennikarstwie. Pierwszą książkę o Mary Poppins wydała w 1934 r., więc za rok, gdy będziemy w Londynie minie właśnie 80 lat od tej publikacji. Pamela Travers zmarła w 1996 r. w Chelsea, jednak miejsce jej pochówku miało nie być znane, gdyż nie chciała, by jej grób był miejscem pielgrzymek wielbicieli Mary Poppins. Jednak TU znalazłam informację o tym, jakoby była pochowana na cmentarzu St Mary Churchyard w dzielnicy Twickenham w Londynie.
Pamela L. Travers
Na podstawie książki Pani Travers powstała filmowa adaptacja – musical, wyprodukowana w studiu filmowym Walta Disneya. Film powstał w 1964 r. (znów w przyszłym roku okrągła rocznica, ciekawe czy marketingowcy już na to wpadli i coś wypuszczą z tej okazji ;). W rolę Mary Poppins wcieliła się Julie Andrews.
Był to jedyny film, który powstał o niezwykłej niani, jednakże w formie musicalu scenicznego jest wystawiany na wielu scenach świata. W sieci można znaleźć zapowiedzi przygotowywania przez Studio Disney’a nowego filmu o Mary Poppins „Saving Mr Banks”, w którym mają zagrać Tom Hanks i Emma Thompson. Projekt Londyn na pewno będzie uważnie śledził doniesienia o postępach prac
Parę fotosów z filmu
Miejsca, które odwiedzimy i będziemy szukać w Londynie, związane z Mary Poppins
50 Smith Street, Chelsea – dom autorki
Ulica Czereśniowa 17
Sklep Bajkosi
Cmentarz St Mary Churchyard w dzielnicy Twickenham