Paddington Brown – znaleziony przez rodzinę państwa Brown na stacji Paddington w Londynie z karteczką: Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem. Okazało się, że miś ten pochodzi z mrocznych zakątków Peru. Do tej pory mieszkał z ciocią Lucy, która niestety musiała pójść do domu dla emerytowanych niedźwiedzi, a jemu kazała wyemigrować.
Paddington do Londynu przybył na gapę, żywiąc się w tym czasie marmoladą i chowając w szalupie ratunkowej całkiem samotnie.
Jego imię w języku peruwiańskim było całkiem niezrozumiałe dla Brytyjczyków, dlatego Brownowie postanowili nadać mu nowe imię. Musiało być oryginalne. I właśnie w tej chwili zagwizdała jedna z lokomotyw stojących na dworcu, na którym go spotkali. Tak, należy go nazwać Paddington.
Rodzina Brownów skład się z 4 osób: są więc Pan i Pani Brown, Jonatan i Judyta. Jest też Pani Bird – gosposia Brownów, która nie da Paddingtonowi nic złego zrobić oraz przyjaciel Paddingtona – Pan Gruber, który jest antykwariuszem.
Państwo Brown mieszkają wraz z Paddingtonem przy Windsor Gardens pod numerem 32.
Cykl historii o sympatycznym niedźwiadku stworzył Michael Bond. Pierwsza książka z opowiadaniami o Paddingtonie - Miś zwany Paddington – powstała w 1958 r., a w Polsce została wydana po raz pierwszy w 1971 r. Od tej pory pojawił się w 20 książkach, niestety – nie wszystkie zostały przetłumaczone i wydane w Polsce.
Okładki różnych wydań Paddingtona
Bonda zainspirował pluszowy niedźwiedź, którego podarował żonie na gwiazdkę i któremu nadali wspólnie imię Paddington. Z kolei pierwowzorami dla postaci Pana i Pani Brown byli rodzice autora, podczas gdy postać Pani Bird oparł na swojej niańce z czasów dzieciństwa.
Pan Michael Bond z Paddingtonem – pluszowym i tym, na stacji Paddington
Michael Bond urodził się w 1926 r. w Newbury. W czasie II wojny światowej służył w Royal Air force, a po wojnie pracował dla BBC jako kamerzysta. Chociaż najbardziej zasłynął jako autor Paddingtona, napisał także wiele innych opowiadań, np. o śwince morskiej – Oldze da Polga czy o Panu Pamplemousse.
Paddington stał się również bohaterem trzech serii filmów animowanych, przygotowanych w 1975, 1989 oraz w 1997 r. Natomiast w listopadzie 2014 r. zapowiadana jest premiera pierwszego pełnometrażowego kinowego filmu o Paddingtonie, w którym postać niedźwiadka będzie wygenerowana komputerowo i będzie „grać” z prawdziwymi aktorami.
Tak prawdopodobnie wyglądać będzie plakat filmu
W przygodzie „Miś Paddington i spacerek literek” – jednej z ulubionych opowiadań moich dzieci – miś szuka wyrazów zaczynających się na daną literę, spacerując wzdłuż Regent’s Canal – zwanego też Małą Wenecją Londynu. Będzie to jedno z miejsc, które i my odwiedzimy.
Miejsca w Londynie związane z Paddingtonem, które odwiedzi Projekt Londyn 2014:
- Dworzec Paddington
- Będziemy szukać Windsor Gardens 32
- Portobello Road – będziemy tam szukać antykwariatu Pana Grubera
- Mała Wenecja
Pingback: Paddington się rozrasta | Projekt Londyn 2014